Zatrudnianie pilnie potrzebnych pracowników służby zdrowia
17 lut 2020 - Biznes
9 września 2024 10:57
O inwestowaniu w metale szlachetne wypowiada się wiele osób. Niemal zawsze są to przy tym wypowiedzi pełne uznania. Często możemy usłyszeć, że to gwarancja stabilności i perspektyw na przyszłość, nic więc dziwnego, że opcja ta staje się interesująca dla szczególnie wielu osób. Możemy zdecydować się na jedną z przynajmniej kilku metod inwestycyjnych. Na szczególne zainteresowanie zasługuje przy tym zakup złotych monet, które odznaczają się tym, że systematycznie zyskują na wartości.
Ostatnie dziesięć lat nakazuje spoglądać z pewną ostrożnością na rynki finansowe. Rentowność depozytów spada i coraz częściej nie pokrywa nawet inflacji. Oszczędności gromadzone na rachunkach bankowych nie przynoszą takich zysków, jak kiedyś, a coraz częściej mówi się o tym, że w przyszłości może być jeszcze gorzej. Także sytuacja na giełdach nie daje pewności bezpiecznego inwestowania w papiery wartościowe. Jak na tym tle przedstawia się cena monet wykonanych z metali szlachetnych? Okazuje się, że ta systematycznie rośnie i robi to w naprawdę imponującym tempie. Uczestnicy aukcji są zdania, że roczny zwrot z aktywów tego rodzaju może wynosić nawet 20 procent pod warunkiem utrzymania się dobrej koniunktury. Same monety inwestycyjne są emitowane oraz sprzedawane przez wiele instytucji bankowych. Można kupić je, między innymi, od prywatnych właścicieli, choć w tym wypadku musimy liczyć się z ryzykiem natknięcia się na fałszywki. O ile jednak w przypadku wielu przedmiotów kolekcjonerskich konieczna jest wiedza na bardzo wysokim poziomie, w przypadku monet inwestycyjnych nie jest ona wymagana. Przeważnie kosztują one tyle, ile sam metal szlachetny, z którego je wykonano. Wartość przedmiotów kolekcji jest z kolei uzależniona od rzadkości zawartych w niej elementów historycznych oraz artystycznych.
Jeśli mówimy o inwestycji, przeważnie pod uwagę bierze się złoto oraz srebro, choć często możemy spotkać się także z monetami platynowymi. W Polsce za emisję monet inwestycyjnych odpowiada Bank Centralny. Zwykle nie narzeka on zresztą na brak klientów. Ludzie chętnie inwestują w nie widząc w tym dużą szansę zarówno na oszczędzanie, jak i na zwiększenie dostępności funduszy. Monety są produkowane w dość dużych ilościach w oparciu o niezbyt skomplikowaną technologię. Przeważnie nie znajdziemy na nich przesadnie skomplikowanych wizerunków, co odróżnia je od tak zwanych monet okolicznościowych. Zazwyczaj pojawia się na nich nazwa albo oznaczenie konkretnego materiału szlachetnego, jego masa, próbka i wartość nominalna. Atrakcyjność monet tego rodzaju ma swoje źródło również w tym, że ich zakup jest zwolniony z podatku VAT. Wśród inwestorów największą popularnością cieszą się te monety, które są wykonane ze złota. O wartości konkretnych monet można dowiedzieć się bezpośrednio na stoiskach bankowych. Istnieją także specjalne portale internetowe tworzone z myślą o inwestorach, cennym źródłem informacji na ten temat może okazać się jednak również strona www banku centralnego.
© Copyright ProInwestycje.pl 2020 All Rights Reserved.
Komentarze (0)