Najnowsze wiadomości

20 maja 2024 20:11

Koronawirus: Brytyjski rynek hipoteczny przechodzi w lockdownCzy myślałeś o uzyskaniu kredytu hipotecznego? Będziesz musiał pomyśleć jeszcze raz, ponieważ pożyczkodawcy rezygnują z kredytów hipotecznych.

We wtorek, Nationwide - jeden z największych brytyjskich kredytodawców - skutecznie wycofał się z nowych transakcji.

Inni robią to samo, co rynek kredytów hipotecznych w domu przechodzi w stan zamrożenia pośród koronawirusa, który doprowadził gospodarkę do wirtualnego zastoju.

W całym kraju będą teraz oferować kredyty mieszkaniowe tylko tym, którzy posiadają 25% lub więcej udziałów.

To wyklucza pierwszych kredytobiorców lub istniejących właścicieli domów z małym kapitałem własnym w ich domu.

  • Banki, aby umożliwić klientom odroczenie spłaty kredytu hipotecznego
  • Koronawirus: Jak cięcia stóp procentowych wpłyną na ciebie

Ogólnokrajowcy powiedzieli, że zmiana nie będzie miała wpływu na istniejące aplikacje.

W rzeczywistości pozwoli mu to "skoncentrować się na wspieraniu obecnych członków hipoteki, jednocześnie kontynuując rozpatrywanie bieżących wniosków", powiedział.

Co robią kredytodawcy?

Ogólnopolski obwiniał "bardzo dużą liczbę zapytań o istniejące kredyty hipoteczne i trwających aplikacji".

"Dlatego też podjęliśmy tę decyzję tymczasowo, chociaż nadal oferując kredyty mieszkaniowe do 75% LTV [kredytu do wartości], możemy nadal wspierać rynek mieszkaniowy", powiedział.

Inni kredytodawcy, którzy podjęli podobne działania, to Santander i Skipton Building Society, ale wielu poszło dalej, zmniejszając stosunek kredytów do wartości do 60%.

Oznacza to, że kredytobiorcy będą potrzebowali 40% depozytu lub kapitału własnego w swoim domu, aby móc uzyskać kredyt hipoteczny.

Kredytodawcy, którzy to zrobili, to Barclays, Halifax, Virgin Money i The Family Building Society, podczas gdy Coventry Building Society obniżyło swój współczynnik LTV do 65%.

Co się dzieje?

"Niedawne wycofanie wielu wyższych produktów hipotecznych LTV i produktów do zakupu domu jest, miejmy nadzieję, tymczasowy środek, podczas gdy kredytodawcy ponownie ocenić ryzyko w tym obszarze rynku i wypracować, co będzie możliwe do zaoferowania, gdy obecne ograniczenia są w mocy", powiedział Eleanor Williams, ekspert finansowy w Moneyfacts.co.uk.

"Przy tak dużej niepewności w tej chwili, dostawcy wydają się początkowo koncentrować na wsparciu, którego mogą potrzebować w nadchodzących tygodniach".

Chris Sykes, konsultant ds. kredytów hipotecznych w Broker Private Finance, uważa, że istnieją dobre powody do zmian.

"Pożyczkodawcy muszą pracować na niższym poziomie z powodu nieobecności personelu i konieczności radzenia sobie z tysiącami wezwań do zapłaty kredytu hipotecznego", powiedział.

"Więc tak naprawdę nie mają teraz możliwości zrobienia wielu nowych kredytów hipotecznych". Jeśli mają zamiar to zrobić, chcą wysokiej jakości kredytów hipotecznych niskiego ryzyka."

Warto też pamiętać, że rzeczoznawcy majątkowi nie mogą teraz wychodzić, aby zobaczyć nieruchomości, co będzie miało wpływ na bardziej skomplikowane zakupy nieruchomości, dodał.

"Niższa wartość kredytu do wartości oznacza, że istnieje większe podobieństwo do wyceny online lub automatycznej", powiedział.

Co jeśli już zgodziłam się na kredyt hipoteczny?

Nie będzie to miało wpływu na to". Pożyczkodawcy mówią, że będą kontynuowali już uzgodnione pożyczki mieszkaniowe.

Nationwide powiedział: "Istniejące aplikacje, gdzie produkt został już zarezerwowany, będą kontynuowane."

Dla osób, które już złożyły oferty, ale które mogły zostać dotknięte przez Covid-19, kredytodawcy oferują dodatkową ochronę dla ludzi.

Dają one klientom, którzy wymienili się umowami, możliwość przedłużenia oferty hipotecznej na okres do trzech miesięcy, aby umożliwić im przeniesienie się w późniejszym terminie.

"Kredytodawcy i pożyczkobiorcy stoją w obliczu niespotykanych dotąd okoliczności," powiedział Robin Fieth, dyrektor generalny Stowarzyszenia Towarzystw Budowlanych.

Zaznaczył, że ludzie, którzy przygotowywaliby się i oczekiwaliby przeprowadzki w najbliższych tygodniach, teraz czekają na zniesienie ograniczeń Covid-19.

On powiedział: "Nasze serca idą do nich i nasze głowy są jasne, że byłoby niesprawiedliwe dla tych ludzi, aby rozpocząć ich wniosek o kredyt hipoteczny na nowo, gdy życie wraca do bardziej normalnego stanu.

"Przedłużenie o trzy miesiące istniejących ofert hipotecznych wydaje się być uczciwym i rozsądnym krokiem do zrobienia."

Komentarze (0)