Najnowsze wiadomości

14 października 2024 17:37

Przegląd nieruchomości w różnych województwach



Kiedy poszukujemy idealnej nieruchomości dla siebie, bierzemy pod uwagę przeprowadzkę, zwłaszcza jeżeli możemy pracować zdalnie z każdego miejsca. Wcześniej jednak warto wziąć pod uwagę, jakie są ceny w danym regionie.

Pomocne statystyki o nieruchomościach z całej Polski

Bardzo pomocne mogą być statystyki Głównego Urzędu Statystycznego, który co 3 miesiące wydaje raporty i obwieszczenia. Możemy się z nich dowiedzieć jak wzrosły ceny nieruchomości w porównaniu z latami poprzednimi. Zobaczymy również, który region jest najdroższy, a który najtańszy.

Biorąc pod uwagę ostatni raport GUS za rok 2018, możemy zauważyć, że ceny są dosyć wyrównane. Wyróżniają się jednak województwa:

- lubuskie - ze względu na najniższe średnie ceny mieszkań

- Podlaskie, warmińsko-mazurskie i Opolskie - gdzie ceny za metr kwadratowy systematycznie spadają. 

To województwa gdzie jest mało wielkich miast i aglomeracji. Dominują tu mniejsze miejscowości, dlatego średnia cena wartości mieszkań z całego województwa jest znacznie niższa.

Łatwy dojazd do miasta

Ceny w mniejszych miejscowościach są do siebie zbliżone niezależnie od tego w jakim województwie znajduje się ta miejscowość. Przyczyną jest mniejszy popyt na kupno mieszkania w niedużym mieście. Najwyższe ceny to województwo mazowieckie, pomorskie, małopolskie i dolnośląskie. Oczywiście średnią zawyżają takie miasta jak Warszawa, Trójmiasto, Wrocław czy Kraków.

Zobacz: domy na sprzedaż w Zawoja >>

Nawet jeśli mała miejscowość znajduje się koło Warszawy czy Gdańska ceny za mieszkanie również będą dość wysokie. Łatwy dojazd do dużej aglomeracji miejskiej sprawia, że mieszkania również tam cieszą się dużą popularnością, co pociąga za sobą wyższą cenę. Według raportu GUS zarówno na rynku wtórnym, jak i pierwotnym, ceny z kwartału na kwartał wciąż wzrastają. Jest to efekt działania popytu i podaży, a także rosnących zarobków. Nawet niewielkie miejscowości położone w pobliżu miasta wojewódzkiego cieszą się zainteresowaniem kupujących, którzy dojadą do dużego miasta do pracy w zamian za trochę niższą cenę nieruchomości. Miasta atrakcyjne pod względem turystycznym to również wyższe ceny mieszkań, domów i działek budowlanych.

Wyszukane mieszkanie 

Osoby, które lubią takie analizy lub zajmują się statystyką mogą wiele się dowiedzieć z raportów GUS. Kiedy potrzebujemy dość ogólnych informacji, taka statystyka również nam pomoże.

Kiedy jednak szukamy mieszkania dla siebie, potrzebujemy konkretnych informacji o określonych nieruchomościach. Decyzja o tym, gdzie będziemy mieszkać w dużym stopniu przełoży się na naszą codzienność. Dlatego warto podejść do tego bez zbędnych emocji i rzeczowo. Pomocny będzie agregat ogłoszeń, dzięki któremu porównamy ceny mieszkań z różnych regionów i stron Polski. Przypomina on tradycyjny portal ogłoszeniowy, ale zawiera dodatkowe udogodnienia. Najistotniejszą zaletą agregatu Sąsiedzki.pl jest to, że można tu znaleźć oferty z wielu innych portali. Porównanie cen jest więc banalnie proste. To również sposób na to, aby dowiedzieć się, jak wygląda aktualna sytuacja na rynku mieszkaniowym, a zawarte statystyki obejmują dane historyczne. 

Komentarze (0)