Najnowsze wiadomości

20 maja 2024 20:07

Czy powinieneś zainwestować w akcje marihuany?Inwestowanie w akcje marihuany staje się coraz bardziej popularne, ale może wiązać się ze znacznym ryzykiem. Oto, co należy wziąć pod uwagę.

Akcje marihuany są ostatnio bardzo burzliwe. Ponieważ państwa szybko legalizują zarówno marihuanę rekreacyjną, jak i medyczną, rynek dobrze sobie radzi, a inwestorzy czerpią z tego korzyści.

Ale ta ryzykowna inwestycja może nie być najlepszym wyborem dla każdego portfela akcji. Zanim wskoczysz na "bandwagon", spójrz na plusy i minusy.

Po pierwsze, porozmawiajmy o tym, jak działają akcje.

Kiedy kupujesz pojedynczą akcję, kupujesz niewielką część udziałów w firmie i jej dochody. Twoja inwestycja rośnie, gdy firma dobrze sobie radzi.

Ponieważ nie zawsze można stwierdzić, które akcje odniosą sukces, większość ekspertów zaleca kupno akcji kilku różnych spółek - jest to również znane jako dywersyfikacja.

Akcje o ugruntowanej pozycji są sprzedawane inwestorom poprzez giełdy takie jak New York Stock Exchange (NYSE) i NASDAQ.

Po stworzeniu portfela akcji, można nim zarządzać na kilka różnych sposobów. W przypadku funduszu inwestycyjnego inwestorzy stosują praktyczne podejście do zakupu i sprzedaży akcji. W przypadku funduszu giełdowego lub ETF, znanego również jako fundusz indeksowy, inwestorzy nie zarządzają aktywnie portfelem. Zamiast tego, ETF tworzy zdywersyfikowaną grupę aktywów dla Ciebie. Ponieważ fundusze inwestycyjne wymagają więcej strategii i planowania, ETF są często dobrym narzędziem dla nowych inwestorów.

Czy można inwestować w akcje marihuany?

Możesz. Rynek jest lukratywny, przewiduje się, że w ciągu najbliższych 10-15 lat przekroczy 150 miliardów dolarów.

Istnieją trzy główne kategorie firm sprzedających akcje marihuany:

 • Plantatorzy i producenci. Są to centra uprawy i poradnie, w których uprawia się i rozprowadza marihuanę.
 • Producenci narkotyków. Są to zazwyczaj firmy farmaceutyczne lub biotechnologiczne, które wykorzystują marihuanę medyczną jako składnik leków na receptę.
 • Dostawcy produktów pomocniczych i usług. Przedsiębiorstwa te mogą sprzedawać produkty związane z marihuaną (takie jak oświetlenie i sprzęt do dyspozytorni), ale nie sprzedają samej marihuany.

Ponieważ marihuana jest nadal nielegalna na poziomie federalnym w Stanach Zjednoczonych, podejmiesz pewne ryzyko prawne. W Kanadzie, gdzie marihuana została zalegalizowana w całym kraju w 2018 roku, znacznie łatwiej jest znaleźć renomowane zapasy marihuany. Ale nawet w Stanach Zjednoczonych, jest to możliwe.

Większość firm handlujących akcjami marihuany w Stanach Zjednoczonych sprzedaje te akcje bez recepty. Jednak coraz większa ich liczba jest na tyle rentowna, że mogą być notowane na giełdach publicznych, takich jak NASDAQ.

Jak inwestujecie w akcje marihuany?

Wybierz obiecującą firmę i wykonaj swoje badania, tak jak w przypadku każdej innej potencjalnej inwestycji w akcje. Chcesz zainwestować w akcje, które są gotowe do osiągnięcia zysku w przyszłości, ponieważ rynek nadal rośnie.

Spójrz na strony internetowe relacji inwestorskich firmy, którą rozważasz, i znajdź odpowiedzi na kilka pytań:

 • Czy firma uprawia marihuanę? Jeśli tak, to jak bardzo?
 • W jaki sposób firma zamierza wyróżnić się na tle rywali?
 • Jaka jest długoterminowa strategia rozwoju firmy?
 • Jeśli firma nie jest jeszcze rentowna (niektóre nowe firmy nie są), to jak planuje czerpać zyski? W jaki sposób będzie finansować działalność do tego czasu?
 • Ile doświadczenia mają członkowie zespołu biznesowego?
 • Jakie umowy na dostawy ma firma?
 • Na jakie rynki geograficzne skierowana jest firma? (Jest to szczególnie ważne pytanie w przypadku akcji marihuany. Niektóre firmy koncentrują się wyłącznie na małych obszarach, gdzie marihuana jest legalna; inne mają możliwość ekspansji zagranicznej. Większe rynki mogą oznaczać zarówno większe możliwości, jak i większe ryzyko).

Bądź na bieżąco z najnowszymi informacjami na temat handlu marihuaną. Rynek wciąż się rozwija, a zmiany mogą nastąpić szybko.

Gdzie inwestujesz w akcje marihuany?

Kanadyjczycy mają szczęście, wiele dochodowych firm związanych z marihuaną handluje na kanadyjskiej giełdzie. Ale jeśli handlujesz w Stanach Zjednoczonych, nadal możesz kupować akcje marihuany na kilka różnych sposobów.

 • Z dużej giełdy papierów wartościowych. Większe firmy związane z marihuaną, takie jak GW Pharmaceuticals (GWPH), Tilray Inc. (TILRAY), Aphria Inc. (APHQF), oraz Canopy Growth Corp. (CGC) handlują na NASDAQ lub NYSE.
 • za pośrednictwem brokera lub doradcy zawodowego. Nawet jeśli firma handluje wyłącznie na giełdach kanadyjskich, jej akcje mogą być dostępne w obrocie pozagiełdowym w Stanach Zjednoczonych.
 • Jako ETF. Możesz kupić ETF skoncentrowany na inwestycjach związanych z marihuaną, co daje Ci automatyczną dywersyfikację. Fundusze obejmują Horizons Marijuana Life Sciences Index ETF (TSX: HMMJ) oraz ETFMG Alternative Harvest ETF (NYSEMKT: MJ). Każdy fundusz śledzi inny "indeks" lub sektor spółek związanych z marihuaną.

Czy należy inwestować w akcje marihuany?

Zależy to od kilku czynników, w tym od Twoich celów inwestycyjnych, ram czasowych i poziomu komfortu z ryzykiem. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ale oto, co mam do powiedzenia.

Jeśli inwestujesz, zacznij od małej inwestycji.

Ponieważ branża ta jest stosunkowo nowa, większość akcji marihuany ma charakter spekulacyjny, co oznacza, że mogą się one opłacać inwestorom lub nie. Bądź przygotowany na to, że rynek będzie się nieco wahał, a ceny będą się zmieniać w miarę jak branża będzie się rozwijać.

Z tego powodu sensowne jest, aby zacząć od stosunkowo niewielkiej inwestycji. Jeśli fundusz dobrze sobie radzi, możesz rozważyć dodanie większej ilości akcji.

Możesz również kupić akcje firm związanych z marihuaną, które koncentrują się przede wszystkim na innych branżach, więc nawet jeśli ich działalność w zakresie marihuany zakończy się niepowodzeniem, firma będzie nadal rentowna. I daj czas inwestycji, aby osiągnąć dojrzałość. Planuj nie dotykać żadnych funduszy w akcjach marihuany przez co najmniej pięć lat.

Inwestorzy długoterminowi mogą w końcu zyskać

Inwestorzy długoterminowi, którzy wolą "kupować i trzymać", powinni rozważyć ETF, w których większość akcji znajduje się w spółkach powiązanych z marihuaną.

Dywersyfikacja daje większą szansę na to, że jedna ze spółek będzie się bogaciła, nawet jeśli inni tego nie zrobią.

Indywidualne akcje marihuany mogą być dobrym rozwiązaniem.

Poszczególne akcje mogą prowadzić do wyższych zysków. Inwestorzy, którzy chcą kupować pojedyncze akcje, powinni badać ich różnorodność, najlepiej łącząc nowe spółki z bardziej rozwiniętymi.

Możesz również wybrać firmy pełniące różne funkcje w ramach przemysłu - producentów, firm farmaceutycznych lub biotechnologicznych oraz dostawców usług pomocniczych.

Dlaczego akcje marihuany są ryzykowne

Przemysł ten jest obarczony wysokim ryzykiem z kilku powodów.

Akcje marihuany nie mają długiej historii

Po pierwsze, nie było to tak długo w Stanach Zjednoczonych, gdzie marihuana rekreacyjna została zalegalizowana w poszczególnych stanach dopiero w 2012 roku.

Wiele firm związanych z marihuaną jest młodych, co oznacza, że są bardziej narażone na upadek, a inwestorzy mają mniej informacji dostępnych publicznie do zbadania.

Na tak wczesnym etapie gry trudno jest stwierdzić, czy emocje związane z potencjałem zysku branży są większe niż hype.

Jest wiele oszustw.

Popularność branży oznacza, że szczególnie często zdarzają się oszuści. Komisja Papierów Wartościowych i Giełd wydała nawet ostrzeżenie o oszustwach w handlu marihuaną.

Bądźcie czujni na objawy oszustw inwestycyjnych, w tym niechcianych ofert i obietnic wysokich zysków.

Może to być prawnie ryzykowne dla osób o określonej karierze zawodowej.

Legalny krajobraz otaczający marihuanę jest podstępny. Większość inwestorów prawdopodobnie nie będzie ponosić konsekwencji prawnych przy zakupie udziałów w tej branży. Inwestujesz w ten narkotyk, nie produkujesz, nie sprzedajesz, nie kupujesz i nie używasz go sam.

Jednak dla pracowników rządowych, którzy wymagają poświadczenia bezpieczeństwa, inwestycja może podnieść czerwoną flagę. Jeśli kupujesz akcje w innym kraju, np. w Kanadzie, gdzie rynek jest bardziej stabilny, zakup zagranicznych akcji może zagrozić bezpieczeństwu. A firmy, w które inwestujesz, podlegają federalnym ograniczeniom w egzekwowaniu prawa, nawet jeśli działają w krajach, w których marihuana jest legalna.

Podsumowując: Postępuj ostrożnie, zrób badania, nie przewiduj ogromnych zysków i nie inwestuj pieniędzy, na których utratę nie możesz sobie pozwolić.

Czy akcje marihuany są dobre dla młodych inwestorów?

Nowi inwestorzy mogą chcieć zainwestować swoje pieniądze w bardziej wypróbowane i prawdziwe branże. Kiedy już będziesz bardziej komfortowo alokować swoje aktywa i będziesz bardziej świadomy swojego stylu i celów inwestycyjnych, może warto przyjrzeć się branży marihuany.

Inwestorzy, którzy są bardziej agresywni i gotowi podjąć pewne ryzyko, mogą potencjalnie wejść na parter niezwykle dochodowej firmy. W związku z tym, że więcej firm związanych z marihuaną handluje publicznie i rozwija się więcej zastosowań medycznych dla tego leku, istnieje szansa, że Twoja inwestycja się rozpocznie.

Ale ze względu na ryzyko, szczególnie ważna jest dywersyfikacja. Jeśli jesteś zainteresowany kupnem akcji marihuany, ale nie znasz się na tej branży w ogóle, najlepszym rozwiązaniem może okazać się ETF marihuany.

Bezpieczniejsze alternatywy dla akcji marihuany

Ciekawy, ale nie do końca gotowy na inwestycje w akcje marihuany? Możesz inwestować w branże powiązane, nie podejmując ryzyka inwestowania w samą marihuanę.

Twój portfel może zawierać fundusze w:

 • Firmy farmaceutyczne
 • Firmy biotechnologiczne
 • Towary rolne
 • Świadczeniodawcy i dostawcy usług opieki zdrowotnej
 • Przedsiębiorstwa produkcyjne
 • Firmy z branży Life Sciences i Technologii

Podsumowanie

Zapasy marihuany zyskują coraz większą popularność, ale ważne jest, aby patrzeć na nie krytycznym okiem. Marihuana jest nadal legalna federalnie, co sprawia, że inwestowanie w nią jest ryzykowne.

Ale dla tych, którzy chcą utrzymać zdywersyfikowany portfel, akcje marihuany zaowocują pewnego dnia sporą zmianą. Jak w przypadku wszystkich akcji i inwestycji, czas pokaże, a ja będę ciekawy, co się dzieje na tym froncie.

Komentarze (0)