Najnowsze wiadomości

25 lipca 2024 8:30

Jak zacząć grać na giełdzie kryptowalut? Porady dla początkującychOprocentowanie najlepszych lokat i obligacji skarbowych jest zbliżone do stopy inflacji. Złoto, srebro czy akcje dużych spółek pozwalają zarobić nawet kilkadziesiąt procent rocznie. Tymczasem bitcoiny, etery, litecoiny czy inne waluty cyfrowe są w stanie wygenerować stopy zwrotu rzędu kilkuset procent w skali… tygodnia. Sprawdź zatem, jak zacząć grać na giełdzie kryptowalut i nie przegapić szansy na spektakularne zyski.

Jak zacząć grać na giełdzie kryptowalut i… nie stracić?

Bitcoin powstał dopiero w 2009 roku, jednak dziś kojarzy go już praktycznie każdy, kto choć trochę interesuje się finansami i inwestowaniem. Nie powinno to dziwić, bo w lutym 2021 roku jego kurs po raz pierwszy przekroczył psychologiczny poziom 50 000 dolarów, podczas gdy jeszcze 12 lat temu można go było kupić za... kilka centów. Inwestorów przyciąga niesamowity wzrost wartości, ale również ogromny potencjał technologii blockchain, na której opiera się Bitcoin. Do tego dochodzi z góry ograniczona podaż kryptowaluty, która powoduje, że przez niektórych jest wręcz uznawana za „cyfrowe złoto”.

Możliwe do osiągnięcia zyski rozpalają wyobraźnię, ale pamiętaj, że Bitcoin i inne waluty cyfrowe (obecnie jest ich już kilka tysięcy!) to wciąż aktywa, które wiążą się z wysokim ryzykiem. Miej też na uwadze, że na rynku kryptowalut można zaobserwować wiele istotnych zależności oraz cyklicznie występujące fazy. Cykl rynkowy rozpoczyna akumulacja, później mamy fazę trendu wzrostowego, euforię, a na końcu „pęknięcie bańki” i głębokie spadki, po których następuje wielomiesięczna stagnacja. Okres bessy i zniechęcenia to jednocześnie czas kolejnej akumulacji, która daje początek nowemu cyklowi.

Jeśli chcesz zatem zacząć inwestować w kryptowaluty, poznaj najpierw ich specyfikę i zorientuj się, w jakiej fazie znajduje się rynek.

Rejestracja na giełdzie kryptowalut i wpłata środków

Gdy znasz już specyfikę inwestowania w krypto, pozostaje Ci założyć konto na jednej z giełd kryptowalut. Proces ten jest bardzo prosty i przypomina rejestrację w dowolnym serwisie internetowym. Sprowadza się do wypełnienia krótkiego formularza, w którym należy podać podstawowe dane osobowe i kontaktowe, czyli imię, nazwisko, adres e-mail oraz ewentualnie numer telefonu i adres zamieszkania. Niektóre giełdy nie wymagają nawet potwierdzania tożsamości, przy czym korzystając z tej opcji musisz liczyć się z pewnymi ograniczeniami np. brakiem możliwości wpłacania i wypłacania środków w EUR, USD czy innych walutach fiat.

Na giełdę kryptowalut logujesz się przy pomocy loginu (najczęściej to Twój adres mailowy) i wymyślonego przez siebie hasła. Zwykle możesz tu również korzystać z dodatkowych narzędzi autoryzacyjnych, takich jak Google Authenticator czy kody sms lub mailowe. Narzędzia te wykorzystujesz również do potwierdzania ważnych operacji na koncie, czyli wypłaty środków pieniężnych lub przelewu kryptowalut na inną giełdę bądź zewnętrzny portfel.

Po zalogowaniu się na konto, pozostaje Ci wpłacić na giełdę dolary, euro, złote lub inne fiaty i przystąpić do zakupów. Wpłaty zwykle możesz dokonać przelewem lub kartą płatniczą, przy czym niektóre giełdy umożliwiają handel wyłącznie na parach kryptowaluta/kryptowaluta. Oznacza to, że możesz na nie przesłać jedynie wcześniej zakupione bitcoiny, etery, tethery i inne waluty cyfrowe.

Sprawdź ranking giełd kryptowalut i wybierz najlepsze miejsce do handlu

Kryptogiełdy przypominają domy maklerskie i brokerów, a jednocześnie mają wiele cech charakterystycznych dla giełd tradycyjnych, gdzie możesz handlować akcjami, obligacjami czy innymi instrumentami finansowymi. Korzystanie z nich jest proste i intuicyjne, ale sporych problemów może przysporzyć wybór najlepszego usługodawcy. Obecnie działa już kilkaset giełd kryptowalut, a ich oferty różnią się prowizjami transakcyjnymi, poziomem bezpieczeństwa czy dostępnymi kryptowalutami.

Jeśli chcesz zacząć inwestować w aktywa cyfrowe, pomocny może okazać się dla Ciebie na bieżąco aktualizowany ranking giełd kryptowalut, który znajdziesz pod adresem: https://www.najlepszekonto.pl/ranking-gield-kryptowalut, zestawienie przedstawia najkorzystniejsze oferty na rynku, a przy tym pozwala łatwo sprawdzić wszystkie najważniejsze parametry poszczególnych propozycji. Dzięki niemu zorientujesz się również, na które elementy zwrócić szczególną uwagę i gdzie możesz liczyć na wysokie bezpieczeństwo handlu.

Zakup i przechowywanie kryptowalut

O ile wybór najlepszej giełdy może być trudny, tak już sam handel kryptowalutami nikomu nie powinien przysporzyć trudności. Proces składania zleceń i zawierania transakcji jest bardzo podobny do tego, z którym mamy do czynienia np. na rynku akcji. Wszystko odbywa się tu za pośrednictwem łatwej w obsłudze platformy internetowej, która najczęściej zapewnia dodatkowo dostęp do wykresów cen, narzędzi analizy technicznej czy innych ważnych dla inwestorów informacji.

Pamiętaj tylko, że giełdy kryptowalut powinny służyć wyłącznie do tradingu oraz zakupów i sprzedaży wirtualnych aktywów. Zakupione waluty cyfrowe czy tokeny powinieneś przechowywać na bezpiecznym portfelu mobilnym, desktopowym lub sprzętowym.

Materiał partnera zewnętrznego

Komentarze (0)