Najnowsze wiadomości

20 maja 2024 21:03

8 finansowe tipów dla młodych dorosłychNiestety, finanse osobiste nie stanowią przedmiotu obowiązkowego w większości szkół średnich i wyższych. Ten brak podstawowej edukacji finansowej sprawia, że wielu młodych ludzi nie ma pojęcia, jak zarządzać swoimi pieniędzmi, jak ubiegać się o kredyt i jak dostać się lub trzymać się z dala od długów. Aby pomóc Ci zacząć, przyjrzymy się ośmiu najważniejszym rzeczom, które należy zrozumieć o pieniądzach, jeśli chcesz prowadzić wygodne i dostatnie życie.

 

#1. Naucz się samokontroli


Jeśli masz szczęście, twoi rodzice nauczyli cię tej umiejętności, gdy byłeś dzieckiem. Jeśli nie, pamiętaj, że im szybciej nauczysz się sztukę opóźniania gratyfikacji, tym szybciej z łatwością uporządkujesz swoje finanse. Chociaż możesz bez wysiłku kupić przedmiot na kredyt w chwili, gdy go potrzebujesz, lepiej poczekać, aż rzeczywiście zaoszczędzisz pieniądze. Czy naprawdę chcesz zapłacić odsetki za parę dżinsów lub pudełko płatków zbożowych? 
Jeśli wyrobisz sobie nawyk umieszczania wszystkich zakupów na kartach kredytowych, niezależnie od tego, czy pod koniec miesiąca będziesz mógł zapłacić rachunek w całości, być może zapłacisz za te przedmioty jeszcze za 10 lat. Jeśli chcesz zachować karty kredytowe ze względu na wygodę lub oferowane przez nie nagrody, upewnij się, że zawsze płacisz saldo w pełnej wysokości w momencie otrzymania rachunku i nie noś przy sobie więcej kart niż możesz śledzić.

 

#2. Kontroluj swoją przyszłość finansową


Jeśli nie nauczysz się zarządzać własnymi pieniędzmi, inni ludzie znajdą sposób na (złe) zarządzanie nimi dla Ciebie. Niektórzy z tych ludzi mogą mieć złe intencje, jak na przykład pozbawieni skrupułów planiści finansowi pracujący na zlecenie. Inni mogą mieć dobre intencje, ale mogą nie wiedzieć, co robią, jak babcia Betty, która naprawdę chce, abyś kupiła dom, mimo że stać cię na zdradziecki kredyt hipoteczny o regulowanej stopie procentowej.
Zamiast polegać na innych w kwestii porad, weź się w garść i przeczytaj kilka podstawowych książek o finansach osobistych. Kiedy już będziesz uzbrojona w wiedzę na temat finansów osobistych, nie pozwól, aby ktoś Cię zaskoczył - czy to znaczący inny, który powoli zasysa Twoje konto bankowe, czy też przyjaciele, którzy chcą, abyś wychodziła z nimi i wysadzała tony pieniędzy w każdy weekend. Zrozumienie tego, jak działają pieniądze, jest pierwszym krokiem do tego, aby Twoje pieniądze działały dla Ciebie. 


#3. Wiesz dokąd idą twoje pieniądze


Kiedy już przejdziesz przez kilka osobistych książek finansowych, zdasz sobie sprawę, jak ważne jest, aby upewnić się, że Twoje wydatki nie przekraczają Twoich dochodów. Najlepszym sposobem na to jest budżetowanie. Kiedy zobaczysz, jak twoja poranna java sumuje się w ciągu miesiąca, zdasz sobie sprawę, że wprowadzanie małych, łatwych do opanowania zmian w twoich codziennych wydatkach może mieć równie duży wpływ na twoją sytuację finansową, jak uzyskanie podwyżki.


Ponadto, utrzymanie stałych miesięcznych wydatków na jak najniższym poziomie pozwoli Ci zaoszczędzić duże pieniądze w czasie. Jeśli nie marnujesz teraz swoich pieniędzy na eleganckie mieszkanie, być może stać Cię na ładne mieszkanie lub dom, zanim się zorientujesz. 


#4. Załóżcie fundusz ratunkowy


Jedną z często powtarzanych mantr finansów osobistych jest "najpierw zapłać sobie". Bez względu na to, ile jesteś winien w pożyczkach studenckich lub zadłużeniu na karcie kredytowej, i bez względu na to, jak niskie może być twoje wynagrodzenie, mądrze jest znaleźć jakąś kwotę - dowolną kwotę - pieniędzy w swoim budżecie, aby co miesiąc oszczędzać na fundusz awaryjny.
Posiadanie pieniędzy na oszczędności, które można wykorzystać w nagłych wypadkach, może naprawdę uchronić cię od kłopotów finansowych i pomóc ci lepiej spać w nocy. Ponadto, jeśli wpadniesz w nawyk oszczędzania pieniędzy i będziesz traktował je jako niepodlegający negocjacjom miesięczny "wydatek", już wkrótce będziesz miał więcej niż tylko pieniądze na nagłe wypadki: będziesz miał pieniądze na emeryturę, pieniądze na wakacje, a nawet pieniądze na zaliczkę na dom.Nie wyrzucaj tych pieniędzy pod swój materac, lecz włóż je na wysoko oprocentowane konto oszczędnościowe online, certyfikat wpłaty lub konto na rynku pieniężnym. W przeciwnym razie inflacja osłabi wartość Twoich oszczędności.
 

#5. Zacznij oszczędzać na emeryturę


Tak jak wyruszyłeś do przedszkola z nadzieją rodziców, że przygotują cię do sukcesu w świecie, który wydawał się odległy, musisz przygotować się do emerytury z dużym wyprzedzeniem. Ze względu na sposób działania odsetek złożonych, im szybciej zaczniesz oszczędzać, tym mniej kapitału będziesz musiał zainwestować, aby skończyć z kwotą potrzebną do przejścia na emeryturę i tym szybciej będziesz mógł nazwać pracę "opcją", a nie "koniecznością".
Plany emerytalne sponsorowane przez firmę są szczególnie dobrym wyborem, ponieważ można włożyć przed opodatkowaniem dolary, a limity wpłat są zwykle wysokie (znacznie więcej niż można włożyć na indywidualny plan emerytalny). Ponadto, firmy często dopasowują część twojej składki, co jest jak otrzymanie darmowych pieniędzy. 


#6. Zdobądź wiedzę na temat podatków (Grip on Taxes)


Ważne jest, aby zrozumieć, jak działają podatki dochodowe jeszcze przed otrzymaniem pierwszej wypłaty. Kiedy firma oferuje Ci pensję początkową, musisz wiedzieć, jak obliczyć, czy ta pensja da Ci wystarczającą ilość pieniędzy po opodatkowaniu, aby spełnić Twoje cele i zobowiązania finansowe. Na szczęście, istnieje wiele kalkulatorów online, które zabrały brudną robotę przy ustalaniu własnych podatków od wynagrodzeń, takich jak Paycheck City. Kalkulatory te pokażą Ci Twoje wynagrodzenie brutto, ile idzie na podatki i ile Ci zostanie, co nazywane jest również wynagrodzeniem netto, lub wynagrodzeniem za pracę w domu.
Na przykład, 35 000 $ rocznie w Nowym Jorku zostawi ci około 26 399 $ po opodatkowaniu bez zwolnień w 2016 roku, lub około 2 200 $ miesięcznie. Z tego samego powodu, jeśli rozważasz pozostawienie jednej pracy dla innej w poszukiwaniu podwyżki pensji, musisz zrozumieć, jak krańcowa stawka podatkowa wpłynie na Twoją podwyżkę i że podwyżka pensji z 35 000 $ rocznie do 41 000 $ rocznie nie da Ci dodatkowych 6 000 $ lub 500 $ miesięcznie - da Ci to tylko dodatkowe 4 144 $ lub 345 $ miesięcznie (ponownie kwota ta będzie się różnić w zależności od stanu Twojego zamieszkania). Ponadto, na dłuższą metę będzie Ci lepiej, jeśli nauczysz się samodzielnie przygotowywać swoje roczne zeznanie podatkowe, ponieważ istnieje wiele złych porad podatkowych i błędnych informacji. 


#7. Strzeż swojego zdrowia


Jeśli zebranie miesięcznych składek na ubezpieczenie zdrowotne wydaje się niemożliwe, co zrobisz, jeśli będziesz musiał udać się na pogotowie ratunkowe, gdzie pojedyncza wizyta z powodu niewielkiego urazu, np. złamania kości, może kosztować tysiące dolarów? Jeśli nie jesteś ubezpieczony, nie czekaj na kolejny dzień, aby ubiegać się o ubezpieczenie zdrowotne; łatwiej niż Ci się wydaje, jest skończyć w wypadku samochodowym lub zejść ze schodów.
Możesz zaoszczędzić pieniądze, otrzymując oferty od różnych ubezpieczycieli, aby znaleźć najniższe stawki. Ponadto, podejmując codzienne kroki, aby zachować zdrowie, jak jedzenie owoców i warzyw, utrzymanie zdrowej wagi, ćwiczenia fizyczne, nie palenie, nie spożywanie alkoholu w nadmiarze, a nawet jazda defensywna, podziękujesz sobie w dół drogi, gdy nie płacisz wygórowanych rachunków medycznych.

#8. Osłaniaj swoje bogactwo

Jeśli chcesz się upewnić, że wszystkie twoje ciężko zarobione pieniądze nie znikną, musisz podjąć kroki w celu ich ochrony. Jeśli wynajmujesz mieszkanie, załatw sobie ubezpieczenie najemcy, które ochroni zawartość twojego lokalu przed zdarzeniami takimi jak włamanie czy pożar. Ubezpieczenie dochodu z tytułu niezdolności do pracy chroni Twój największy majątek - możliwość uzyskania dochodu - zapewniając Ci stały dochód, jeśli kiedykolwiek staniesz się niezdolny do pracy przez dłuższy czas z powodu choroby lub urazu.


Jeśli chcesz pomóc w zarządzaniu swoimi pieniędzmi, znajdź płatnego planistę finansowego, który udzieli Ci bezstronnej porady, która leży w Twoim najlepszym interesie, a nie prowizorycznego doradcę finansowego, który zarabia pieniądze, gdy zapisujesz się na inwestycje za plecami swojej firmy. Będziesz również chciał chronić swoje pieniądze przed podatkami, co jest łatwe do zrobienia z kontem emerytalnym, oraz inflacją, co możesz zrobić, upewniając się, że wszystkie Twoje pieniądze zarabiają na odsetkach dzięki takim pojazdom jak wysoko oprocentowane konta oszczędnościowe, fundusze rynku pieniężnego, płyty CD, akcje, obligacje i fundusze inwestycyjne. 

Podsumowanie

Pamiętaj, że nie potrzebujesz żadnych wymyślnych stopni ani specjalnego wykształcenia, aby zostać ekspertem w zarządzaniu swoimi finansami. Jeśli użyjesz tych ośmiu zasad finansowych w swoim życiu, możesz być tak samo zamożny jak facet z ciężko zdobytym MBA.

Komentarze (0)