Najnowsze wiadomości

20 maja 2024 20:40

Artykuły plastyczne dla początkującychKażdy, kto chce rozpocząć przygodę z rysunkiem powinien najpierw odpowiednio przygotować się do rozwijania tego niezwykle kreatywnego hobby.  Pierwszym krokiem jaki powinien poczynić każdy początkujący artysta jest zaopatrzenie się w materiały niezbędne do tworzenia rysunków oraz obrazów. To właśnie dzięki dobremu zaopatrzeniu się będzie mógł zgłębiać różne techniki pracy oraz badać właściwości wszystkich narzędzi, co pozwoli mu uniknąć niektórych błędów, które tak często pojawiają się na początku artystycznej drogi. Poniżej znajduje się lista artykułów plastycznych niezbędnych do rozpoczęcia drogi ku zostaniu wspaniałym artystą.

Ołówki

Bezapelacyjnym minimum w teczce każdego, kto chce zostać artysta jest po prostu zwykły ołówek. Te przeznaczone konkretnie do rysowania dostępne są w różnych odcieniach i stopniach twardości. Ołówki twarde najlepiej sprawdzą się do tworzenia szkicu i zarysu rysunku, a miękkie i średnio twarde do wypełniania go, ponieważ dają one możliwość przejść kolorów i tworzenia różnych odcieni.

Materiałem, z którego wykonywane są ołówki najlepsze do rysunków jest grafit, czyli rodzaj węgla krystalicznego. Maja one oznaczenia od 1 do 3, które kolejno oznaczają:

1 – ołówek najłagodniejszy, miękki;

2 – ołówek średni;

3-  ołówek twardy.

Najlepsze ołówki mają również oznaczenia twardości składające się z czternastu symboli:

  • od 1 do 6H – ołówek twardy;
  • od 1 do 6B – ołówek miękki;
  • od 1 do 2 – ołówek średni.

Co ważne, przy tworzeniu szkiców ołówkiem można używać praktycznie każdego rodzaju białego lub jasnego papieru. Do poważniejszych rysunków warto, jednak zainwestować w papier charakteryzujący się wysoką temperaturą szorstkości.

Węgiel

Węgiel jest narzędziem służącym głównie do szybkich szkiców ale może być używany również do tworzenia dużych rysunków. Dodatkowo przydaje się on do rysowania początkowych konturów przedmiotów i postaci w obrazach malowanych farbą olejną. Jest to narzędzie niezwykle wygodne dla początkujących. Łatwo odrywa się od kartki i daje możliwość licznych korekt. Jest wprost niezbędny do szybkich szkiców. Należy jednak pamiętać, że węgiel powinien być używany jedynie na szorstkim papierze. Z innej faktury może kruszyć się oraz nie utrzymywać na powierzchni kartki.

Farby

Kolejnym narzędziem wprost stworzonym do rysowania prostych rysunków jest jednokolorowa akwarela. Sprawdza się ona głównie w przypadku obrazów, w których artysta rezygnuje z przekazywania różnorodności otaczających go barw na rzecz ukazania formy, objętości oraz charakteru obrazu, który tworzy.

Pastele

Pastel to nie tyle narzędzie, co rodzaj obrazu, który powstaje z użyciem suchych farb w postaci ołówków nie posiadających drewnianej ramy noszących nazwę pastele. Praca nad takiego rodzaju obrazem polega na wcieraniu pasteli w szorstką powierzchnię kartki. Niezbędny jest tu szeroki wybór ołówków w wielu tonacjach i półcieniach, ponieważ narzędzia te nie stwarzają możliwości mieszania kolorów, tak jak to się odbywa w przypadku standardowej farby. Co ważne pastelem można tworzyć obrazy zarówno na kartkach szorstkich jak i na zagruntowanym płótnie. Ważne jest jednak to, aby płótno takie przykleić do podłoża, aby uniknąć jakichkolwiek wstrząsów, które mogłyby powodować kruszenie się pasteli i ich odpadanie od płótna.

Gwasz

Słowo to pochodzi z języka włoskiego i oznacza „farba woda” lub „morko”. Ten rodzaj narzędzi artystycznych powstaje z połączenia wysokiego stężenia pigmentu w postaci proszku oraz małej ilości spoiwa, czyli wody. Taki stosunek pigmentu do spoiwa sprawia, że nawet najcieńsza warstwa tego rodzaju farby jest nieprzezroczysta. Ze względu na to gwasz pozwala artyście na nanoszenie poprawek w trakcie tworzenia dzieła. Do pracy z farbą gwaszową potrzebne są szczotki o okrągłym przekroju charakteryzujące się włosami o różnej grubości:

  • szczotki o numerach 2-3 – włosie cienkie;
  • szczotki o numerach 6-8 – włosie średnie;
  • szczotki o numerach 9-10 – włosie grube.

Istotne jest, by przechowywać je w specjalnie do tego stworzonym piórniku, który zapobiega odkształcaniu się włosia. Dowiedz się więcej na stronie https://wyprawkaucznia.pl/wyprawka-szkolna/jnrf/szkolne-artykul-papiernicze-i-plastyczne-porady-na-tanie-zakupy.html

Komentarze (0)