Najnowsze wiadomości

13 czerwca 2024 9:56

Złote monety - czy warto w nie inwestować?Inwestowanie w metale szlachetne cieszy się sporym zainteresowaniem. Wiele osób uważa, że oszczędzanie pieniędzy nie jest tak dobrym pomysłem, jak właśnie ich inwestowanie - jeśli będzie to rozsądna inwestycja, można nie tylko nic na tym nie stracić, ale wręcz zyskać. Inwestycja wydaje się tym bardziej korzystna, kiedy wybierze się metodę inwestycyjną, która rzeczywiście się opłaca, bo widać, że z czasem następuje regularny, stały wzrost wartości danego produktu. Dzieje się tak na przykład w przypadku złotych monet inwestycyjnych. Czy więc warto w nie inwestować? I co warto wiedzieć na ten temat?

Czym są monety inwestycyjne?

Monety inwestycyjne, znane też jako monety bulionowe, czy też monety lokacyjne, to specjalne monety, wykonane z metali szlachetnych. Są bite specjalnie w celach inwestycyjnych, a do wyboru są między innymi monety złote oraz srebrne. Złote monety cieszą się oczywiście największym zainteresowaniem, a także są cenne, ponieważ bardzo cenne jest złoto, a jego cena stale rośnie - przez co i monety zyskują na wartości. Inwestycja w kruszce jest coraz popularniejsza. Tego rodzaju monety są zaś sprzedawane przez wiele instytucji bankowych. Można je oczywiście nabyć od prywatnych właścicieli, przy czym trzeba wziąć pod uwagę, że moneta może być fałszywa - w związku z czym bezpieczniej nabywać je w solidnych instytucjach, którym można ufać. 

Czy monety to dobra inwestycja?

Monety bulionowe wydają się być naprawdę dobrą inwestycją. Cena monety uzależniona jest od ceny kruszcu, który jest w niej zawarty w różnej ilości. Jeśli cena kruszcu idzie w górę, także wartość monety wzrasta. Inwestycja jest opłacalna również dlatego, iż monety bulionowe zwolnione są z podatku VAT. Kiedy się je kupuje, nie trzeba go płacić. Pierwsza tego rodzaju moneta została wybita w Republice Południowej Afryki. W Polsce pierwsza tego rodzaju moneta to Orzeł Bielik, którego produkcja rozpoczęła się w 1995 roku. Tego typu złote monety są produkowane przez Mennicę Polską na zamówienie Narodowego Banku Polskiego. Złoto jest uznawane za bezpieczną inwestycję, więc kupując podobną monetę, zabezpiecza się swój kapitał. 

Jak zacząć inwestować w monety?

Nie trzeba znać się na wybijaniu monet bulionowych, żeby zacząć w nie inwestować. Wystarczy zgromadzić odpowiednie fundusze i po prostu kupić podobną, złotą monetę w bezpiecznym miejscu. Są one sprzedawane w specjalnych osłonach, dzięki czemu zostają zabezpieczone przez uszkodzeniem. Osłona jest jednocześnie przezroczysta, więc moneta jest doskonale widoczna. Warto pamiętać, że na zysk z monet można liczyć dopiero po dłuższym czasie, a nie po okresie krótkim, ponieważ jej wartość nie zdąży jeszcze wzrosnąć. Warto wiedzieć co znajduje się na monetach: nazwa lub oznaczenie metalu szlachetnego, masa, próbka i wartość nominalna. Zwykle nie ma żadnych szczególnych wizerunków, gdyż wówczas moneta byłaby kolekcjonerska a nie bulionowa, jednak zdarzają się i takie, które łączą w sobie obie funkcje - jak wspomniany w poprzednim akapicie Orzeł Bielik. 

Planujesz inwestycję w złote monety? Sprawdź ofertę na https://mennica-krakowska.pl/7-zlote-monety >>

Komentarze (0)