Najnowsze wiadomości

20 maja 2024 20:08

Europejski Bank Centralny zatrzymuje drukowanie banknotów 500-EuroEuropejski Bank Centralny ogłosił, że zaprzestanie produkcji banknotu o nominale 500 euro. Stał się on popularny wśród osób zajmujących się praniem pieniędzy, handlarzy narkotyków i terrorystów, którzy przenoszą duże ilości pieniędzy w małych torbach lub teczkach. Banknoty znajdujące się obecnie w obiegu mogą być nadal używane, ale będą powoli wymieniane na mniejsze banknoty. Do 2018 roku banknot o nominale 500 euro zostanie całkowicie wycofany. Można go wymienić w krajowych bankach centralnych państw członkowskich UE w dowolnym momencie po tej dacie.

Tak duże banknoty nie są tak popularne w wielu krajach. W Stanach Zjednoczonych największym banknotem jest banknot 100 dolarów. Po II wojnie światowej Stany Zjednoczone przestały produkować banknoty 500 USD i 1000 USD.

Eksperci w dziedzinie pieniądza z zadowoleniem przyjmują decyzję głównego organu bankowego UE. Mówią oni, że przy mniejszych banknotach przestępcy będą mieli większe trudności z obsługą dużych ilości pieniędzy bez ich zauważenia.

Banknoty o nominale 500 euro nie są zbytnio wykorzystywane w życiu codziennym. Podczas gdy wiele osób boi się ich utraty, niektóre sklepy nawet ich nie akceptują. Banknot 500 euro stanowi 30% wartości wszystkich banknotów euro, ale tylko 3% wszystkich papierowych euro w obiegu.

Dyskusja o dużych banknotach toczy się już od dłuższego czasu. Zwłaszcza po atakach terrorystycznych w Paryżu i Brukseli wielu ekspertów wezwało do wprowadzenia zakazu używania dużych banknotów, ponieważ terroryści mogą wykorzystywać je do płacenia za swoją działalność. Chociaż istnieje wiele nielegalnych sposobów ukrywania i przekazywania pieniędzy, korzystanie z gotówki należy do najbardziej popularnych.

 

Komentarze (0)