Najnowsze wiadomości

25 lipca 2024 8:18

Chiller - do czego służy?W czasach obecnych jesteśmy w zasadzie bardzo przyzwyczajeni do klimatyzacji, jak i także do wentylacji, że nie zwracamy nawet uwagi na nie. W zasadzie to w każdym budynku jest zainstalowana klimatyzacja, która nam pozwala utrzymać temperaturę odpowiednią. Obecnie używa się najczęściej tak zwanej freonowej klimatyzacji. Coraz częściej jednak możemy się spotkać z instalacją lodowej wody. W tym właśnie przypadku urządzeniem najważniejszym jest tak zwany chiller. Inaczej mówiąc jest to po prostu agregat lodowej wody. Jest on również urządzeniem podstawowym w przypadku chłodniczych instalacji.

Czym w ogóle jest chiller?

Agregaty lodowej wody to tak naprawdę urządzenia, które to odprowadzają z cieczy ciepło. Znajdują one bardzo szerokie zastosowanie w przemyśle, jak i także w klimatyzacji oraz w przemyśle. Agregaty dostarczają po prostu ciesz czy też powietrze o niskiej odpowiednio temperaturze do utrzymywania konkretnych technologicznych procesów.

Samo działanie agregatów lodowej wody jest czystą fizyką. Tutaj tak naprawdę jest wykorzystywana zasada wymiany samej energii. Zgodnie z tą właśnie zasadą cieplejsze ciało oddaje część energii swojej chłodniejszemu ciało, co doprowadza do wyrównania temperatur w całym układzie. Chillery się wykorzystuje nie tylko w samej klimatyzacji czy też chłodniczych systemach, ale także w elektromaszynowym przemyśle oraz także w energetyce, w procesie samej produkcji foliowych opakowań, w przemyśle spożywczym, browarnictwie oraz w przemyśle farmaceutycznym, drukarkach, pralniach, w procesie wytworzenia cementu i papieru, jak i także w medycznych urządzeniach. Przykładem może być tomograf.

Jak zbudowany jest chiller?

Takie właśnie agregaty najczęściej są montowane bezpośrednio na zewnątrz pomieszczenia, w którym jest chłodniczy system. Często możemy zobaczyć je na tyłach spożywczych sklepów. Podstawowymi elementami budowy chillera to filtry, skraplacz, zespół sprężarkowy czy też niezliczona ilość zaworów. Zaletą najważniejszą takowych agregatów na pewno jest ich funkcjonalność, ergonomiczność oraz do tego energooszczędność. Kolejnym plusem takowych agregatów jest sam fakt, że zajmują one naprawdę stosunkowo bardzo mało miejsca. Może to okazać się bardzo przydatne szczególnie gdy mamy powierzchnię mocno ograniczoną. Chillery coraz częściej wyposażone są w tablice specjalne sterownicze z monitorami LED czy też LCD. Są one niezwykle pomocne szczególnie przy programowaniu oraz sprawdzaniu samej temperatury urządzenia. Ważne również jest wykonanie korpusu chłodziarki. Najlepsze materiały w takowych urządzeniach jest blacha czy też stal ocynkowana, która odporna jest na korozję.

Energy Cool

Na rynku jest bardzo wiele firm, które oferuje agregaty lodowej wody. Jedną z nich jest Energy Cool. To jaki wybrać agregat, jest zależne od tego, do czego go chcemy wykorzystać. Pamiętać należy, że taki agregat dostosowany powinien być do potrzeb danego chłodniczego układu. Przed zamontowaniem agregatu powinien wykonany być bilans cieplnego obciążenia, co pozwoli na zainstalowanie agregatu o mocy odpowiedniej. Etap końcowy dostosowania agregatu to przeprowadzenie samej weryfikacji urządzenia z hydrauliczną instalacją.

Musimy przyznać, że urządzenie chiller jest bardzo skomplikowanym urządzeniem. Jego budowa nas bardzo interesuje. Na początku także się wydaje skomplikowana, ale z czasem jest już wszystko zrozumiałe. Nie ma czego się obawiać. Szczególne wrażenie na nas robią specjalne układy sterownicze, oparte na nowoczesnej technologii.

Agregaty wody lodowej znajdziesz na https://energycool.pl/produkty/wytwornica-wody-lodowej-chiller/

Komentarze (0)