Najnowsze wiadomości

4 marca 2024 2:00

Coronavirus: jak firmy obsadzają obecnie potrzebne stanowiska?Pomimo zamknięcia znacznej części kraju w celu spowolnienia pandemii Covid-19, istnieją pewne sektory, które rozwijają się, aby nadal zaspokajać podstawowe potrzeby społeczeństwa. Poza oczywistą potrzebą zatrudnienia dodatkowych pracowników służby zdrowia na pierwszej linii frontu, nagle kierowcy ciężarówek, firmy dostawcze, pracownicy sklepów spożywczych, ekipy sprzątające i pracownicy produkcyjni mają duże zapotrzebowanie na utrzymanie dobrze zaopatrzonych półek, wprowadzenie do produkcji bardzo potrzebnych artykułów medycznych i utrzymanie szybkiego ruchu w łańcuchach dostaw.

Tylko w ostatnim tygodniu widzieliśmy ogłoszenia, ż e Walmart zatrudnia 150 000 osób, Amazon kolejne 100 000, a CVS 50 000. Są też firmy edukacyjne, które prowadzą kursy online, firmy produkujące oprogramowanie i sieci telekomunikacyjne, które musiały być gotowe do obsługi milionów studentów i profesjonalistów, którzy są teraz w domu.

Bardziej niż kiedykolwiek wcześniej, rekrutujący i specjaliści ds. rekrutacji są proszeni o jak najszybsze pozyskanie talentów dla tych branż. "Ten kryzys wystawia na próbę propozycję wartości rekrutacyjnej - rozwiązania w czasie rzeczywistym dla pracy w systemie just-in-time", mówi Amy Bingham, konsultantka ds. efektywności sprzedaży i trener branży rekrutacyjnej.

Oczywiście dzieje się to również w czasie, gdy mamy niespotykaną ilość ludzi, którzy nagle stracili pracę. "Firmy, które zatrudniają pracowników, mają raz na pokolenie szansę na rekrutację i pozyskanie utalentowanych pracowników" - mówi Kevin Bachman, gospodarz programu Background Check Radio, podcastu skupiającego się na kwestiach związanych z badaniem zatrudnienia - "Nie z własnej winy utalentowani kandydaci poszukują teraz albo nowych stanowisk, albo tymczasowych, aby utrzymać siebie i swoją rodzinę". Innymi słowy, pracodawcy mają teraz dostęp do znacznie bardziej utalentowanej puli pracowników, niż mogliby sobie wymarzyć miesiąc temu.

"Widzimy, że istnieją drastycznie zdewastowane branże, ale także takie, jak spedycja i dostawy, w których nie można wystarczająco szybko zatrudnić pracowników" - mówi Sandie Troup, menedżer ds. rekrutacji i trener kariery.

Dlatego właśnie specjaliści od talentów polegają na swoich najlepszych praktykach, nowych technologiach i odrobinie pomysłowości, aby pomóc tym zdesperowanym organizacjom w wypełnianiu ról. Spójrzmy na to, co działa.

Zwracając się do nowo zatrudnionych

"Firmy, które chcą szybko zatrudnić pracowników, mogą skontaktować się z lokalnym, powiatowym i stanowym urzędem ds. bezrobocia i zatrudnić osoby, które niedawno złożyły podanie o pracę," sugeruje Joey Price CEO w Jumpstart:HR, firmie doradczej dla małych firm. "Jest to wspaniały sposób, aby pomóc Amerykanom pracować w tym czasie i złagodzić ekonomiczny wpływ koronaawirusa na rodziny w tym czasie".

I faktycznie, podmioty rządowe i prywatni pracodawcy robią właśnie to. Nowy Jork właśnie uruchomił program mający na celu dotarcie do kierowców posiadających licencję TLC - branży, która obecnie znajduje się w stanie spoczynku. Inicjatywa ta nosi nazwę DeliveryTLC i ma na celu wyeliminowanie z pracy kierowców, którzy wracają na drogę, dostarczając żywność dla seniorów, którzy muszą pozostać w domu.

Hilton ogłosił również, że pracuje nad znalezieniem tymczasowych miejsc pracy dla swoich przesiedlonych członków zespołu hotelowego poprzez nową stronę internetową centrum zasobów ludzkich.

Domy opieki zwracają się do branży hotelarsko-gastronomicznej, aby sprowadzić pracowników gastronomii i służb porządkowych. Restauracje zatrudniają swoich kelnerów, ale przenoszą ich do służb dostawczych. Pielęgniarki szkolne (nie pracujące z powodu zamknięcia szkoły), a nawet studenci medycyny pomagają mężczyznom w ośrodkach opieki dziennej dla dzieci pracowników służby zdrowia i osób udzielających pierwszej pomocy.

W sektorze prywatnym najważniejsze jest to, że firmy zatrudniające pracowników starają się utrzymać w pracy jak największą liczbę osób. "Myślę, że największym impulsem dla firm rekrutacyjnych jest obecnie zachowanie ich bazy przychodów poprzez pierwsze przesunięcia pracowników tymczasowych i wykonawców do pracy w tych gorących, prawicowych branżach", mówi Bingham. I dodaje, że ci proaktywni wykorzystują swoją głęboką bazę danych o talentach, aby zaspokoić te bezprecedensowe potrzeby na żądanie, kontaktując się z menedżerami ds. rekrutacji w tych branżach i oferując swoją pomoc pracownikom szybko.

Przyspieszenie badań przesiewowych i wchodzenia na pokład

Jednym z głównych trendów, który jest obecnie powszechny wśród wszystkich firm zatrudniających pracowników, jest przejście od rozmów indywidualnych do całkowicie zdalnych", mówi Troup. "Nie tylko oszczędza to czas, ale również jest zgodne z praktyką społecznego dystansu, którą każdy musi stosować", mówi. Jej radą dla pracodawców, z którymi konsultuje się, jest to, że nawet jeśli rozmawiasz z kandydatami w inny sposób, nie zmieniaj swojego procesu. "Nie sądzę, abyś musiał ograniczać liczbę członków panelu, ani czas, jaki spędzasz z kandydatem", mówi.

W rzeczywistości, nawet w niepewnych czasach, bezpieczeństwo i ochrona są nadal najważniejsze, zwłaszcza w branżach wysokiego ryzyka, mówi Jason Kimbrell, dyrektor operacyjny ds. usług w zakresie kontroli zatrudnienia. "Firmy nie powinny zwiększać swojego ryzyka, zaniedbując proces sprawdzania, tylko po to, aby przyspieszyć proces zatrudniania", mówi.

Istnieją jednak kreatywne sposoby na szybszą analizę, w tym obsadzanie stanowisk osobami, które posiadają już zbywalne referencje. "Pracownicy, którzy mogliby zostać wyrzuceni z obecnej pracy lub wcześniej pracować na innych stanowiskach, mogą zostać zwolnieni z obowiązku zapewnienia opieki nad dziećmi, dostaw i innych ważnych obowiązków, które są teraz rozpaczliwie potrzebne", mówi Kimbrell.

Jego firma pomaga również restauracjom i klientom detalicznym w szybkich kontrolach zapisów pojazdów silnikowych (MVR) dla pracowników, którzy nagle zostali poproszeni o dokonanie dostaw. "Wiemy, że posiadanie usług dostawczych jest tym, co sprawia, że wiele z tych placówek działa w tej chwili, więc chcemy pomóc im szybko i bezpiecznie dodać kierowców" - mówi.

Troup dodaje, że choć firmy nie powinny rezygnować z niezbędnych badań, nie muszą jednak pozwalać na wstrzymanie całego procesu rekrutacji. "Słyszę, że firmy nadal kontynuują kontrole, ale mogą rozszerzyć ofertę w oczekiwaniu na pomyślną weryfikację", mówi. W ten sposób, gdy wszystko zostanie już wyjaśnione, będą mogły rozpocząć pracę. Istnieją również sposoby na przyspieszenie niektórych rodzajów kontroli poprzez zapłacenie nieco więcej pieniędzy, a w tych okolicznościach koszt jest znikomy i warto, aby ludzie pracowali, mówi Troup.

Przewidywanie potrzeb kadrowych

Niektóre firmy nie muszą obecnie zatrudniać pracowników, ale współpracują z firmami rekrutacyjnymi i firmami zatrudniającymi pracowników, aby mieć zapasową siłę roboczą w gotowości. "Pracownicy wołają, gdy popyt na wodę w dalszym ciągu rośnie" - mówi Marc Aschoff, właściciel TriBeCa Beverage Company, firmy dostarczającej wodę dla mieszkańców. Ciężko pracuje, aby zorganizować rozmowy kwalifikacyjne i przyprowadzać więcej kandydatów niemal codziennie za pośrednictwem agencji pracy tymczasowej". "Organizujemy rozmowy kwalifikacyjne na stanowiska pracy w oczekiwaniu na to, że niektórzy pracownicy mogą zadzwonić z powodu Coronavirusa - aby być proaktywnym i gotowym, w przeciwieństwie do bycia reaktywnym i czekania na wezwanie pracownika", wyjaśnia.

Czy zwiększasz zatrudnienie w sektorze opieki zdrowotnej? Chcemy pomóc i oferujemy bezpłatne stanowiska pracy w służbie zdrowia, aby pomóc tym firmom, które muszą szybko obsadzić pilne stanowiska.

Komentarze (0)