Najnowsze wiadomości

13 czerwca 2024 10:01

TopiarkaTopiarka to urządzenie do roztapiania wosku. Istnieje kilka jej rodzajów, nie wspominając już o ciekawych właściwościach.

Topiarka do wosku pszczelego

Zadaniem topiarki, a konkretniej topiarki do wosku pszczelego, jest – jak wskazuje nazwa – odzyskanie z pszczelich ramek resztek wosku, z którymi nie dają sobie rady miodarki. Przykładów topiarek do wosku pszczelego jest kilka, jednak do najważniejszych zdecydowanie należą:

  • Topiarka do wosku z wytwornicą pary (która zwykle składa się ze zbiornik PP, kosza na susz, metalowego stojaka, wanienki na wosk oraz wytwornicy pary)
  • Topiarka Słoneczna (jej najważniejsze cechy to: szybkie nagrzewanie się, wysoka szczelność, niskie straty ciepła, środek wykonany z blachy kwasoodpornej, pojemność nawet 4 ramek)
  • Topiarka elektryczna

Jeśli chodzi o pierwsza i druga opcję, to topiarki tego rodzaju można zaopatrzyć na przykład o reduktor do butli gazowej czy pierścień uszczelniający, zależny od wielkości topiarki. Jeśli jednak chodzi o ostatni przykład, to wymaga on trochę więcej wyjaśnień.

Topiarka do wosku elektryczna

Topiarka do wosku elektryczna należy do działu obróbki wosku w pszczelarstwie i znajdziemy ją w każdym dobrym sklepie oferującym tego rodzaju sprzęty. Elektryczna topiarka do wosku charakteryzuje się trochę innymi cechami niż wspomniane wcześniej topiarki z wytwornicą czy słoneczne, głównie dzięki możliwości używania jej w każdych okolicznościach, bez udziału innych czynników zewnętrznych. Jak łatwo się domyśleć przedkłada się to również na cenę topiarki elektrycznej, która kosztuje więcej niż pozostałe rodzaje.

Topiarki elektryczne do wosku bardzo często są wykonywane ze stali nierdzewnej i uzupełniane o takie elementy jak palnik gazowy czy płaszcz wodny, który stosuje się przy topiarkach przeznaczonych do produkcji świec.

Topiarka do wosku

Topiarka do wosku to jedno z wielu urządzeń, jakie są potrzebne przy hodowli pszczół. Warto dopasować topiarkę do wosku pod wielkość naszej uprawy, ponieważ zbyt duża może okazać się zbyteczna i się marnować, podczas gdy za mała nie nadąży z produkcją. Pamiętaj, że kluczem sukcesu jest odpowiedzialne i przemyślane podejście!

Artykuł partnera

Komentarze (0)