Najnowsze wiadomości

13 czerwca 2024 9:46

Outsourcing zakupów – kiedy warto zatrudnić specjalistów?W ostatnich latach obserwuje się dynamiczny rozwój outsourcingu procesów biznesowych, ponieważ coraz więcej firm, chcąc skupić się wyłącznie na głównym obszarze funkcjonowania swojej działalności, pozostałe kwestie powierza osobom trzecim. Nie inaczej kwestia wygląda w przypadku outsourcingu zakupów. Obecnie na rynku funkcjonują firmy, które zapewniają usługi obejmujące kompleksowe zarządzanie kategorią zakupów. Kiedy warto zatrudnić takich specjalistów i czym dokładnie jest outsourcing zakupów? Podpowiadamy.

Czym jest outsourcing zakupów?

Outsourcing zakupów to przeniesienie na osoby trzecie, określonych, często kluczowych działań związanych z zaopatrzeniem czy zarządzaniem łańcuchami dostaw. Celem outsourcingu jest przede wszystkim zmniejszenie kosztów operacyjnych firmy, ale również udrożnienie zasobów ludzkich. Powierzenie specjalistom kwestii zakupowych, pozwala pracownikom firmy zlecającej outsourcing skupić się na kluczowych aspektach działania przedsiębiorstwa. 

Outsourcing procesów zakupowych może obejmować wiele różnych zagadnień. Ważne jednak, by takie działania były przeprowadzane przez doświadczone osoby o kierunkowym przygotowaniu merytorycznym. Takich profesjonalistów znajdziemy na przykład na http://optibuy.com/outsourcing-interim/.

Jakie działania zakupowe można powiedzieć specjalistom?

W ramach outsourcingu zakupów możemy powierzyć profesjonalistom niemal wszystkie obszary, zarówno z tytułu zakupów strategicznych, jak i operacyjnych. Fachowcy mogą przeprowadzić badanie rynku, dokonać analizy wydatków, wykreować strategię zakupową, a także wyszukać potencjalnych dostawców lub stworzyć listę preferowanych partnerów biznesowych. Można im powierzyć również przygotowanie i przeprowadzanie konkursów ofert, negocjacje cen z dostawcami czy opracowanie i zarządzanie umowami z partnerami strategicznymi.

Kiedy warto skorzystać z outsourcingu zakupów?

Z outsourcingu zakupów często korzystają przedsiębiorstwa, które nie posiadają własnego działu handlowego. Z pomocy profesjonalistów mogą jednak skorzystać również firmy, które posiadają wewnętrzny dział zakupów, lecz potrzebuje on dodatkowego wsparcia. Outsourcing jest doskonałym rozwiązaniem również dla przedsiębiorstw, które chcą obniżyć koszty operacyjne lub udrożnić zasoby, które do tej pory przez kwestie związane z zaopatrzeniem i zakupami nie mogły skupić się na kluczowych aspektach dotyczących funkcjonowania firmy. Fachowcy specjalizujący się w BPO posiadają również specjalne narzędzia, które ułatwiają im określone działania zakupowe.

Artykuł partnera

Komentarze (0)