Najnowsze wiadomości

20 maja 2024 20:50

Najlepsze sposoby na ogrzewanie domuJuż na etapie projektowania domu warto pomyśleć, w jaki sposób będziemy go ogrzewać. Wybór jest dość spory, a przy podejmowaniu decyzji należy wziąć pod uwagę czynniki ekonomiczne, ekologiczne oraz własne preferencje wynikające z architektury domu. Ogrzewanie gazowe, podłogowe, a może piec na ekogroszek? Poznaj najlepsze sposoby na ogrzewanie domu.

Ogrzewanie domu - jaki jest wybór?

Osoby, które decydują się na zamieszkanie w domu jednorodzinnym lub jego budowę od podstaw, zmuszone są do wyboru energii cieplnej. To po stronie właściciela leży zadbanie o ogrzewanie domu. Mieszkania w blokach najczęściej ciepło czerpią z miejskich elektrociepłowni. W domach jednorodzinnych to właściciel wybiera źródło ciepła.

Przy wyborze sposobu na ogrzewanie domu bierze się pod uwagę przede wszystkim metraż budynku i powierzchnię, którą trzeba ogrzać. Nie bez znaczenia są tutaj kwestie ekologiczne i ekonomiczne.

Do wyboru mamy m.in.:

  • ogrzewanie gazowe,
  • ogrzewanie elektryczne,
  • ogrzewanie podłogowe,
  • ogrzewania na ekogroszek,
  • fotowoltaikę.

Sprawdź więcej na: https://fixly.pl/kategoria/instalacja-centralnego-ogrzewania 

Ogrzewanie domu - jakie sposoby będą najlepsze?

Obecnie wiele mówi się o ekologicznym ogrzewaniu domu, które nie powoduje wysokiej emisji CO2 do atmosfery. W dzisiejszych czasach niedopuszczalne jest wręcz bezmyślne ogrzewanie pomieszczeń. Ciepło w domu powinno uzyskiwać się w sposób ekonomiczny i ekologiczny.

  • Ogrzewanie na ekogroszek - lepszy sposób ogrzewania domu od tradycyjnego węgla. Ogrzewanie domu na ekogroszek jest dość ekonomicznym rozwiązaniem. Przy tym przyczynia się do ograniczenia szkodliwych gazów i substancji do atmosfery. Do ogrzewania domu przy pomocy ekogroszku niezbędny jest specjalny piec z kotłem o wysokiej klasie ekologicznego spalania.
  • Ogrzewanie gazowe - ten sposób ogrzewania domu również jest ekologiczny. Ponadto przy pomocy tego źródła ciepła możemy ogrzewać nie tylko dom, ale również wodę. Ten sposób ogrzewania jest bardzo wygodny, gdyż gotową instalację obsługuje się przy pomocy specjalnego panelu. Ciepło równomiernie rozchodzi się po pomieszczeniach. Ponadto ogrzewanie gazowe jest niezawodne i bezproblemowe. Minusem jest wysoki koszt instalacji, a w niektórych przypadkach, spore rachunki za ogrzewanie (jeśli dom nie posiada odpowiedniej termoizolacji).
  • Ogrzewanie elektryczne - jest ekologiczne, łatwe w obsłudze, dające odczuwalne ciepło, a przy tym także bezpieczne w użytkowaniu. Koszt inwestycji i instalacji takiego ogrzewania jest stosunkowo niewielki. Ponadto elektryczne ogrzewanie domu może być stosowane jako rozwiązanie uzupełniające. Minusem takiej instalacji mogą być wysokie rachunki za prąd w domach bez odpowiedniej termoizolacji.
  • Ogrzewanie podłogowe - estetyczne, bezproblemowe w użytkowaniu, ekologiczne oraz ekonomiczne. Ponadto takie ogrzewanie domu sprawdza się w miejscach, w których mieszkają alergicy. Koszt inwestycji jest dość wysoki, jednak zwraca się w rachunkach za ogrzewanie.

Wybór najlepszego sposobu ogrzewania domu powinien być podyktowany ekologią i ekonomią. Powinno odchodzić się od sposobów, które niekorzystnie wpływają na środowisko, a tym samym również na nasze zdrowie.

Artykuł partnera

Komentarze (0)