Najnowsze wiadomości

13 czerwca 2024 9:05

Jakie srebrne monety bulionowe wybrać?Wiele osób, które inwestują w srebrne monety bulionowe, nie jest pewnych, jaki rodzaj monet wybrać.

Na rynku jest wiele monet z różnych krajów, wyprodukowanych przez różne mennice i o różnej wadze. Najpopularniejsze są monety o wadze 1 troj uncji (31,1 g), australijskie (Kangur), kanadyjskie (Liść Klonowy), amerykańskie (Amerykański Orzeł), południowoafrykańskie (Krugerrand) i austriackie (Philharmoniker).

Pytanie brzmi: który z nich?

W pierwszej kolejności należy kierować się ceną. Każda moneta ma inną premię. Różnica między najdroższą a najtańszą monetą może wynosić nawet kilka złotych. Wynika to z różnych kosztów produkcji w poszczególnych mennicach i chęci każdej z nich do zdobycia pozycji na rynku. Nie mniej ważna jest odporność monet na patynę. Nie zmienia ona zawartości srebra w monecie, ale obniża jej wartość.

Inwestorzy preferują monety bulionowe, które są wolne od wad w swoich zasobach. Najlepszą ochroną dla monet podatnych na patynę są kapsle ochronne. Wynika to z naszego doświadczenia. Monety te są chronione przed zanieczyszczeniami z powietrza, co zmniejsza ryzyko powstawania patyny. Wszystkie monety, które były wcześniej wymieniane, są przechowywane w tubach zbiorczych bez żadnej specjalnej ochrony.

srebrne monety

Dobrym rozwiązaniem są monety 1-uncjowe Arki Noego. Są one chronione w zbiorczej tubie z opaską ograniczającą dostęp powietrza. Istnieje kilka pojedynczych monet, które są dostarczane z kapturkami ochronnymi, np. monety pojedyncze Koala i Kookaburra są dostępne w kapturkach ochronnych. Monety te mają jednak wadę: są droższe niż większość monet popularnych.

Najbardziej korzystny wydaje się zakup monet o wadze 1 kg. Ten przypadek jest korzystny, ponieważ cena za uncję jest bardzo wysoka, a ryzyko patyny bardzo niskie. Minusem takiego rozwiązania jest jego cena. Pojedynczą monetę można nabyć za kilka tysięcy złotych.

Warto rozważyć zakup srebrnej monety bulionowej z rynku wtórnego. Są to monety pochodzące ze starszych roczników. Monety te mogą mieć już ślady patyny i zarysowania wynikające z przechowywania. Są one nieco tańsze niż monety prosto z mennicy. Monety te są zazwyczaj nieco droższe, ale mają tę zaletę, że nie tracą na wartości ze względu na swój stan. Oznacza to, że możemy inwestować w srebro bez konieczności płacenia dodatkowej premii za jego stan, a więc nie musimy się martwić o utlenianie srebra.

Najbardziej opłacalnym sposobem inwestowania w kruszec jest zakup srebrnych monet "śmieciowych". Monety te powinny mieć widoczne ślady zużycia. Możemy zarabiać zarówno na wartości srebra, jak i na wartości przedmiotu kolekcjonerskiego. Jest to podobne do inwestowania w nieruchomości. Kupując mieszkanie w bloku, możemy zarabiać zarówno na czynszu, jak i na wzroście wartości nieruchomości. Jeśli zbieramy monety, możemy spodziewać się wzrostu ich wartości ze względu na unikalny motyw lub niski nakład. Przypominamy inwestorom, że dywersyfikacja jest zasadą, która sprawdza się we wszystkich inwestycjach. Mogą oni jednak wybrać konkretne monety lub strategię. 

Komentarze (0)