Najnowsze wiadomości

13 czerwca 2024 8:28

Od monety po kartę kredytową.Pieniądze to coś, co jest bardzo trudne do wytłumaczenia. Ludzie w różnych kulturach myślą o pieniądzach w różny sposób. Londyński bankier i afrykański plemionista mają różne wyobrażenia o tym, czym są pieniądze.

Wiele osób myśli o pieniądzach jako o pieniądzach - metalowych monetach i papierowych banknotach. Potrzebujemy go, aby kupować w życiu rzeczy, których potrzebujemy. Dostajemy też pieniądze za pracę, którą wykonujemy. Tak więc, pieniądze są sposobem na wymiana towarów i usług.

Historia pieniądza

We wczesnych cywilizacjach ludzie nie mieli pieniędzy. Handlowali przedmiotami. Może myśliwy miał więcej futer zwierzęcych niż mógł użyć, a jego sąsiad mógł złowić więcej ryb niż sam mógł zjeść. Wkrótce zobaczyli, że potrzebują siebie nawzajem. Rybak potrzebował futer, by chronić się przed zimnem, a myśliwy potrzebował czegoś do jedzenia, więc wymieniali się towarami. Nazywa się to barterem.

Barter miał też wady. Gdyby nie było więcej ludzi, którzy potrzebowali futer myśliwego, nie mógłby wymienić ich na to, czego potrzebował.

Wczesne formy pieniądza

W miarę upływu czasu, ludzie używali rzeczy, które były cenne jako rodzaj pieniędzy. Bydło było jedną z najwcześniejszych form pieniędzy. Ludzie, którzy mieli wiele krów, byli uważani za bardzo bogatych. Później, zboże i sól były powszechnymi formami pieniędzy. Miały one zalety, ponieważ można je było ważyć.

Aztekowie używali fasoli kakaowej jako pieniędzy. Były one cenne i łatwe do przenoszenia. Wcześni amerykańscy koloniści używali prochu strzelniczego, tytoniu i gwoździ jako pieniędzy. Te rzeczy były bardzo rzadkie.

Monety

Z biegiem czasu ludzie szukali lepszych sposobów handlu towarami. Okazało się, że metal, zwłaszcza złoto i srebro, jest bardzo cenny.

Niektórzy historycy uważają, że pierwsze monety zostały wyprodukowane około 700 roku p.n.e. przez Lydów. Grecy i Rzymianie mieli również srebrne i złote monety. Ich wartość była gwarantowana przez rząd.

Ale dopiero w późnym średniowieczu monety stały się powszechne w całej Europie. Metale były stemplowane i monety musiały mieć określoną wagę. Ludzie wiedzieli, ile monet trzeba było kupić, bo miały one stałą wartość.

Pieniądze papierowe

Pieniądze papierowe weszły do użytku około 300 lat temu. Pomysł wyszedł od złotników, którzy dawali ludziom kawałki papieru w zamian za złoto. Weksle te mogły być później wymienione na ich złoto. Powiedzieli ci, że prawdziwe złoto i srebro gdzieś istnieją.

Aż do połowy XX wieku rządy na całym świecie posiadały depozyty złota, które były warte tyle samo co pieniądze, które dawały swoim ludziom. Pieniądze papierowe miały wiele zalet. Był tańszy i łatwiejszy do przenoszenia.

Ale były też niebezpieczeństwa. Rządy mogły produkować tyle papierowych pieniędzy, ile chciały. Gdyby wyprodukowały zbyt wiele banknotów i dały je ludziom, miałyby zbyt dużo pieniędzy do wydania. Gdyby nie było wystarczająco dużo towarów do kupienia, ceny poszłyby w górę. Pieniądze straciłyby wtedy swoją wartość. Nazywamy to inflacją.

Obecnie ilość pieniądza w obiegu jest kontrolowana przez banki centralne. Upewniają się one, że pieniądz papierowy ma stałą wartość .

W drugiej połowie XX wieku ludzie zdali sobie sprawę, że nie muszą nosić przy sobie pieniędzy, aby kupić potrzebne im rzeczy. Informacje o pieniądzach były przesyłane z banku do banku, więc można było przenieść pieniądze z jednego miejsca do drugiego bez ich dotykania.

Karty kredytowe

Obecnie coraz więcej ludzi używa kart kredytowych do zakupu rzeczy. Nie musisz zabierać ze sobą prawdziwych pieniędzy. Za pomocą karty kredytowej bank pożycza klientowi pieniądze, aby coś kupić. Klient podpisuje mały odcinek papieru, a sprzedawca wysyła go do banku i natychmiast otrzymuje swoje pieniądze. Kilka tygodni później klient spłaca pieniądze z powrotem do banku.

Euro

W 1991 r. przywódcy Unii Europejskiej spotkali się w Maastricht w Holandii i uzgodnili stworzenie wspólnej waluty dla całej Europy.

W dniu 1 stycznia 2002 r. euro stało się oficjalnym środkiem płatniczym w dwunastu z piętnastu krajów UE. Tylko Wielka Brytania, Szwecja i Dania chciały pozostać przy swojej starej walucie.

W 2004 roku dziesięć krajów Europy Środkowej i Wschodniej przystąpiło do UE. Później zdecydują, czy chcą dołączyć do strefy euro.

Kiedy banki i giełdy papierów wartościowych zaczął używać euro w 1999 roku było warte 1,17 dolara. Wkrótce potem osłabło i spadło do 0,80 dolara, ale od 2002 roku jego wartość stale rosła, prawie do 1,30 dolara.

Kolorowe banknoty euro zostały zaprojektowane przez austriackiego Roberta Kalinę. Wynoszą one od 5 do 500 euro i mają mapę, flagę UE, a także łuki, mosty i okna.

Istnieje osiem monet - od 1 centa do 2 euro. Jedna strona monet wygląda tak samo, ale po drugiej stronie każdy kraj ma swój własny wzór narodowy.

Zwolennicy wprowadzenia euro argumentują, że europejska waluta zwiększy wymianę handlową między krajami europejskimi. Może ona również zjednoczyć unię i uczynić ją silniejszą. Wielu ekspertów ekonomicznych przewiduje również, że euro może konkurować z dolarem amerykańskim jako ważną walutą międzynarodową.

Komentarze (0)