Najnowsze wiadomości

4 marca 2024 1:31

Nowa era złotaNastała nowa era złota, która przełamała się na nas. Po spadku ceny złota w latach 80. i 90. wartość złota od przełomu wieków stale rosła. Po raz pierwszy w historii cena złota przekroczyła 1500 dolarów za uncję.

Złoto od wieków sprawowało władzę. Ludzie szukają złota od początku istnienia ludzkości. Całe imperia zostały zbudowane na złocie. Hiszpańscy konkwistadorzy podbili całą Amerykę Środkową i Południową, aby sprowadzić złoto z powrotem do swoich krajów. Cywilizacje Inków i Majów czciły złoto i myślały, że pochodzi ono ze słońca. Odkrywcy podróżował przez tysiące mil w poszukiwaniu szlachetnego metalu.

Złoto jest, po raz kolejny, poszukiwane. Ludzie chcą mieć złoto jako rodzaj zabezpieczenia w niestabilnych czasach. Inwestują w złoto, zamiast oszczędzać pieniądze w bankach. Wiele osób twierdzi, że skoro 9/11 świat stał się bardziej niebezpiecznym miejscem.

Kiedy w 2008 r. rynki finansowe załamały się, główne waluty świata stały się słabsze. Inwestorzy nie byli już pewni, jak bezpieczne są ich pieniądze. Kupowali coraz więcej złota, co powodowało wzrost cen żółtego metalu.

Jednym z powodów, dla których złoto jest tak cenne jest to, że praktycznie nie można go zniszczyć. Zawsze pozostaje takie samo i nigdy się nie zmienia. Można je poddać recyklingowi, a następnie wykorzystać do wielu rzeczy. W Iraku biedni ludzie zbierają złoty pył i przywożą go z powrotem do sklepów jubilerskich, aby poddać go recyklingowi. Recykling złota jest również dużym problemem w Japonii, gdzie złoto jest zbierane ze starych telefonów komórkowych i innych odpadów przemysłowych.

Złoto jest szczególnie popularne w Indiach, gdzie stało się formą inwestycji dla rosnącej indyjskiej klasy średniej. W Chinach było ono kolorem starożytnych cesarzy. Dziś ludzie kupują złoto i oferują je jako prezent noworoczny.

Na całym świecie rośnie złoty szum. W zeszłym roku pierwszy złoty bankomat został wprowadzony przez niemieckiego biznesmena. Obecnie bankomat "Gold to Go" działa w Niemczech, Emiratach Arabskich, Las Vegas i Londynie. W Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych ludzie urządzają imprezy, na które przynoszą swoją złotą biżuterię i sprzedają ją brokerom. Panning na złoto w kalifornijskich rzekach stał się ponownie popularny, półtora wieku po wielkiej gorączce złota.

Zapotrzebowanie na ten metal i zwiększona produkcja prowadzi do wielu problemów środowiskowych. Jedna uncja złota produkuje ponad 30 ton odpadów, więcej niż jakikolwiek inny metal na ziemi. Substancje trujące mogą wyciekać do rzek i zanieczyszczać wodę. W Peru i Brazylii rozległe obszary lasów deszczowych Amazonii są wycinane przez nielegalne wydobywanie złota.

Wraz z rosnącą ceną złota, wielu ekonomistów chce, aby główne kraje wróciły do standardu złota, w którym dolar amerykański i inne ważne waluty są związane z ceną złota. Po II wojnie światowej, nowy globalny system monetarny ustalił cenę złota na poziomie 35 dolarów za uncję.

W okresie obowiązywania standardu złota wartość pieniądza danego kraju była taka sama, jak złota, które posiadał. Miało to stabilizujący wpływ na gospodarkę. Rząd mógł drukować i rozprowadzać tylko tyle pieniędzy, ile posiadał złota. Doprowadziło to do tego, że wartość pieniądza była niższa. inflacja Stawki. W 1971 roku amerykański prezydent Richard Nixon opuścił standard złota.

Z drugiej strony, złoty standard może mieć wady, ponieważ w trudnych finansowo czasach rząd nie może wprowadzić do obiegu więcej pieniędzy, aby zachęcić ludność do większych wydatków.

Komentarze (0)